The ERK 2024 conference will be held on September 26-27, 2024 in Congress Center Bernardin, Portorož, Slovenia. The conference is organized by the IEEE Slovenia Section together with Faculty of Electrical Engineering University of Ljubljana and other Slovenian professional societies. The Conference is bilingual, with presentations in English and Slovenian.
VP - Invited Lectures | CS - Computer Science |
EL - Electronics | PR - Pattern Recognition |
TC - Telecommunications | BM - Biomedical Engineering |
AR - Automatic Control and Robotics | MM - Multimedia |
SM - Modeling and Simulation | DI - Didactics |
ME - Power Engineering | ST - Student Papers |
MT - Measurement | AE - Acoustics and Electroacoustics |
Konferenca bo potekala v kongresnem centru Bernardin v Portorožu. Na konferenci bo od 26. do 27. septembra 2024 poleg rednih sekcij bogat vzporedni strokovni program v dveh dneh, zato Vas vzpodbujamo, da si vzamete čas in se v tej atmosferi informirate in pogovorite o novostih, trendih in možnosti razvoja naše stroke na specifičnih področjih, za katere in od katerih živite. Vabljena, pregledna in poučna predavanja bodo dopolnjevala osnovni program konference, kjer bodo raziskovalci poročali o svojih dosežkih pred kritičnim strokovnim forumom udeležencev. Delovna jezika sta slovenski, ker se negovanju slovenske tehniške besede ne moremo odpovedati, in angleški, s čimer vabimo vedno več udeležencev iz tujine. Na konferenci bodo zastopana naslednja področja:
|
|
Konferenco organizira Slovenska sekcija IEEE v sodelovanju s Fakulteto za elektrotehniko Univerze v Ljubljani in drugimi strokovnimi društvi. Članek naj obsega 4 strani in je napisan v slovenščini ali angleščini, vendar od avtorjem pričakujemo, da bodo v istem jeziku članek predstavili tudi na konferenci!
Študente SB Ljubljana in SB Maribor vabimo na tekmovanje študentskih prispevkov 2024 Slovenske sekcije IEEE.
Četrtek / Thursday 26.9.2024
Otvoritev / Opening
Entia, Ljubljana, Slovenia
Povzetek. Gospodarstvo danes predstavlja glavno gonilo napredka, pri čemer tehnološka panoga zavzema enega ključnih sektorjev. Tehnološka odličnost oziroma prenos znanosti v podjetništvo je pri razvoju tehnološkega podjetja bistvenega pomena, kljub temu pa se pri tem pojavljajo številne ovire, ki jih je treba predhodno upoštevati. V nasprotnem primeru prenos znanosti v prakso na koncu nima želenega učinka. Znanost in podjetništvo temeljita na različnih principih – glavna razlika je v tem, da znanost temelji na naravnih zakonitostih, podjetništvo pa na tržnih pravilih, ki jih določa zakonodaja. Prav zaradi tega sem velik zagovornik t. i. aplikativne znanosti, ki znanost bistveno bolje in učinkoviteje približa praksi.
Ključna za razvoj podjetja je dolgoročna vizija, ki pa ne sme temeljiti zgolj na finančnih in prodajnih ciljih, ampak mora vključevati tudi dolgoročno vizijo razvoja produktnega portfelja. Ta vizija mora vključevati znanstveno obravnavo, kar podjetja pogosto zanemarijo, saj so njihove razvojne usmeritve preveč kratkoročne in osredotočene izključno na trenutne tržne potrebe. Z vključitvijo znanstvene obravnave v dolgoročno vizijo razvoja produktov lahko tehnološka podjetja bistveno izboljšajo konkurenčnost svojih izdelkov, kar omogoča vstop na nove, bolj konkurenčne trge z ogromnim potencialom za rast (npr. ZDA, Švica, Kanada ipd.). Prav tako pa podjetja na ta način drastično zmanjšajo tveganje izgube konkurenčnosti.
Več kot 10 let vodim visokotehnološko podjetje Entia, katerega proizvod je nastal na podlagi moje doktorske disertacije, ki sem jo opravil na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani. Šlo je za aplikativni doktorat, ki še danes nosi veliko težo. Leta 2007 smo v ameriški znanstveni reviji Computer Standards and Interfaces objavili članek na temo povezave sistemov za avtomatizacijo v zgradbah z oblačno strežniško platformo. Članek je pri enem od recenzentov naletel na val kritik, vendar so ga drugi recenzenti očitno bolje razumeli in idejo podprli. Danes praktično vsi globalni sistemi za avtomatizacijo temeljijo na različnih oblačnih platformah (npr. Google Home, Apple HomeKit, Amazon Echo ipd.), kar smo mi predvideli že leta 2007 v okviru mojega doktorata.
Abstract. (click to show)
Petek / Friday 27.9.2024